TBMM’de anayasa mesaisi | Numan Kurtulmuş ile Özgür Özel görüşmesi başladı

TBMM Genel Kurulu’nu bu hafta yoğun bir gündem bekliyor.

Yeni ve sivil anayasa için ilk görüşmeler bugün başladı.

CHP İLE GÖRÜŞME

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, şu sıralarda CHP grubunu ziyaret ederek Genel Başkan Özgür Özel ile baş başa görüşüyor.

Kurtulmuş’un Özel ile sadece yeni anayasa değil, Meclis iç tüzüğüne ilişkin de fikir alışverişinde bulunması bekleniyor.

Kurtulmuş’un bu hafta boyunca Meclis’te grubu bulunan diğer siyasi partileri de ziyaret etmesi bekleniyor.

“HERKES ETEKLERİNDEKİ TAŞLARI DÖKEREK…”

TBMM Başkanı Kurtulmuş, yeni bir anayasa mı yoksa anayasa değişikliği mi yapılacağı sorusuna şimdiye kadar esasa ilişkin hiçbir fikir beyan etmediğini söylemişti.

“Anayasanın nasıl olacağına karar verecek olan TBMM’deki milletvekilleri ve onların üyesi olduğu siyasi partiler olduğuna göre, bütün siyasi partilerin çoğunluğunun kabul edebileceği bir yöntemin oluşması lazım.” diye konuşan Kurtulmuş, “Arzumuz, TBMM’de çok büyük çoğunlukla, referanduma gitmeye ihtiyaç olmayacak bir çoğunlukla, yani 400 milletvekilinin üstünde bir desteği bularak anayasa çalışması yapılır. Buna ‘yeni anayasa’ mı, ‘anayasa değişikliği’ mi dersiniz, bu benim tek başıma vereceğim bir karar değil. Bu, siyasi partilerin yöneticilerinin, yetkililerinin, genel başkanlarının, grup başkanvekillerinin, Meclis’teki milletvekillerinin vereceği bir karardır. Bu görüşmelerden önce bunları konuşmanın erken olduğu kanaatindeyim. Türkiye’nin sorunlarının ne olduğunu ve bunların nasıl çözüleceğini de biliyoruz. Ümit ederim ki herkes eteklerindeki taşları dökerek bu anayasa sürecine katkı verir.” demişti.

BAKAN TUNÇ: YENİ BİR ANAYASA İHTİYAÇ OLDUĞU AÇIK

Gözler, Meclis’teki anayasa turlarına çevrilmişken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan da yeni bir mesaj geldi.

Hedeflerinin demokratik, sivil ve katılımcı bir anayasa olduğunu ifade eden Bakan Tunç, “Ülkemizin, Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına başlarken yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açık.” dedi.

AK PARTİ DE HAZIRLANIYOR

Sabah gazetesinin haberine göre, AK Parti grubu da yeni anayasa için çalışmalara başlıyor.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in parti gruplarını ziyaret etmesi bekleniyor.

Güler daha önce yaptığı açıklamada “Toplumun tüm kesimlerinin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, iş dünyasının fikirlerinin alınması için bir merkezin oluşturulabileceğini” demişti.

ERDOĞAN-ÖZEL GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de 2 Mayıs’ta Beştepe’de gerçekleştireceği görüşmede, anayasa değişikliğinin konuşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir