Kirada tavan uygulaması kalkarsa zam oranı ne olacak

Konut kiralarında yüzde 25’lik tavan zam uygulaması 2 Temmuz 2024’e kadar sürecek. Uygulamanın devam edilmemesi durumunda, temmuz ayında kira kontratları yenilenecek konutlar için yaklaşık yüzde 64.6 olması bekleniyor.

Uygulamaya devam edilmezse ya da yeni bir sınır getirilmezse, kira zamları önceden olduğu gibi 12 aylık enflasyon ortalamasına göre hesaplanacak.

Enflasyonla mücadele kapsamında Haziran 2022’de mecliste kabul edilen geçici kanunla, konut kiralarına yüzde 25’lik tavan uygulaması getirildi. Temmuz 2023’te sona eren uygulama, 1 yıllığına uzatıldı. Ev sahipleri ve kiracılar, temmuz ayında kira zamlarının ne kadar olacağını merak ediyor.

Habertürk’ten Ahmet Hamdi Girgin’in haberine göre uygulamaya devam edilmezse ya da yeni bir sınır getirilmezse, kira zamları önceden olduğu gibi 12 aylık enflasyon ortalamasına göre hesaplanacak.

Son olarak açıklanan mart ayı enflasyon verilerine göre; 12 aylık ortalama yüzde 55.91 olarak şekillendi. Yani yüzde 25’lik tavan uygulaması olmasa, ev sahipleri mart ayında en fazla yüzde 55.91 zam yapabilecekti. Peki temmuz ayında 12 aylık enflasyon ortalamasının ne kadar olması bekleniyor?

Son TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre; yıl sonunda enflasyonun yüzde 44 civarına gelmesi bekleniyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi için de yılın geri kalanında ortalama aylık enflasyonun yaklaşık yüzde 2,5 olması gerekiyor.

Verilere bakıldığında kontratını temmuzda yenileyecek olanların tavan zam oranı yüzde 64.6 civarında olurken, ağustos ayındaki yenilemelerde bu oran yüzde 70.9’a çıkacak. Sonraki aylarda ise oran düşecek. Buna baz etkisi neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir